Než se pustíte do světa kryptoměn, rozhodně je dobré si vysvětlit některé pojmy, které jsou pro lepší pochopení a orientaci v kryptoměnách důležité. Pojem je uváděný jak v anglickém, tak českém jazyce. Přeci jen se s angličtinou v rámci kryptoměn budete setkávat skutečně často.
2FA – Jedná se o dvoufázové ověření. První fází je heslo, které si sami zpravidla zvolíte. Druhou fází pak je PIN z aplikace (nejčastěji se jedná o Google Authenticator). Toto dvoufázové ověření je velice doporučováno, pokud chcete s kryptoměnami obchodovat. Ne vždy jej ale například peněženky nabízejí.
51% attack (51% útok) – 51% útok je útokem na blockchain konkrétní kryptoměny. Díky tomu by útočník získal nadpoloviční většinu výpočetního výkonu konkrétní sítě. To by mohlo vést k tzv. dvojímu utrácení a měnění blockchainu do minulosti.
Address (Adresa) – Je to místo, kde lze přijímat a odesílat kryptoměnu. Prakticky je to číslo kryptoměnového účtu. Adresa je tvořena písmeny a čísly. Konkrétní adresu získáte pomocí peněženky konkrétní kryptoměny.
Altcoins (Altcoiny) – Jedná se o všechny kryptoměny kromě bitcoinu. Ten byl vůbec první kryptoměnou, ostatní jsou potom alternativy – odtud altcoin.
ATH (All-Time-High) – Jde o nejvyšší hodnotu, jaké daná kryptoměna kdy dosáhla.
ATL (All-Time-Low) – Jde o nejnižší hodnotu, na které se kdy daná kryptoměna pohybovala.
Bitcoinmat (Automat na kryptoměny) – Jedná se vlastně o automatickou směnárnu. Můžete zde peníze vyměnit za kryptoměnu a kryptoměnu zase za peníze v několika jednoduchých krocích.
Bear (Medvěd) – Je to člověk, který očekává, že trh s kryptoměnami bude v poklesu. S nákupem tak vyčkává.
Block (Blok) – Je to soubor transakcí v nějakém určitém období. Blok se pak dále zapisuje do většího řetězce tzv. blockchainu.
Blockchain (Bločenka) – Jde o řetězec za sebou jdoucích bloků. Taková řetězec je pak kryptograficky zabezpečený tak, aby nebylo možné jej nijak měnit. Bločenka je opravdu českým překladem pro blockchain.
Bull (Býk) – Je to člověk, který očekává, že trh s kryptoměnami poroste. Snaží se tedy nakupovat.
Candle Sticks (Svíčky) – V tomto případě se jedná o grafické znázornění cenových změn v čase. Ze svíček vyčteme čtyři informace: tzv. otevírací a zavírací cenu, dále pak nejvyšší a nejnižší cenu
v určitém časovém úseku.
Cloud Mining (Těžení v cloudu) – Jedná se o jeden ze způsobů těžby kryptoměny. Vy si jednoduše najmete těžební výkon, za který samozřejmě zaplatíte. Nemusíte se ale starat o těžební zařízení, jeho provoz či servis.
Coin (Mince) – Jednoduše mince kryptoměny. Jako „coiny“ jsou zpravidla označovány ty kryptoměny, které můžete těžit.
Correction (Korekce) – Jedná se o nějaký dočasný pokles po raketovém vzestupu kryptoměny. Tyto korekce jsou zpravidla dělány na hodiny, maximálně dny. Jsou ale známé případy, kdy se jednalo o měsíce.
Decentralization (Decentralizace) – Decentralizace znamená, že není žádná autorita, který by kryptoměnu a distribuci řídila. Například vlády nemohou zasahovat do ceny kryptoměny apod. Celá síť je řízena velkým počtem uzlů, které tvoří uživatelé sítě.
Dump (Zbavit se) – Jedná se o prodej velké většiny či všech vámi vlastněných kryptoměn. Pokud toto udělá více lidí, může dojít k výraznému poklesu ceny kryptoměny.
Exchange (Směnárna) – Místo, kdy můžete za peníze kupovat kryptoměnu, případně měnit kryptoměnu za jinou kryptoměnu.
Fiat – Fiat je označení pro běžně uznávanou měnu. Může se tedy jednat o eura, dolary, koruny a další. Fibo – Jedná se o technickou analýzu, která je založena na Fibonacciho úrovni návratnosti (Fibonacii
Retracement – Pomáhá totiž určovat body na grafu, kde pravděpodobně dojde k otočení ceny.
Finex – Jedná se o jednu z nejpoužívanějších zkratek po kryptoměnovou směnárnu Bitifnex.
FOMO – FOMO je zkratka pro člověka, který má strach z toho, že by mohl propásnout ideální čas na nákup kryptoměny.
Fork (Dělení) – Jedná se o rozdělení blockchainu na více větví, které se pak řídí svými vlastními pravidly. Velkými forky prošel také samotný Bitcoin ale také mnohé altcoiny. Pokud k nějakému forku dojde, majitelé původní kryptoměny dostanou také určitý obnos mincí nové kryptoměny. K forkům dochází v případě, že je část komunity nespokojená se současným stavem.
Hash rate (Těžební výkon) – Udává rychlost, s jakou je konkrétní počítač schopný těžit danou kryptoměnu. Logicky pak platí, že čím vyšší hash rate je, tím lépe, protože vytěžíte více kryptoměny.
Halving (Půlení) – Jedná se o tzv. půlení odměny. Bitcoin má přesně dáno, kolik mincí se může vytěžit. Po vytěžení určitých bloků dochází k půlení odměny, aby se daný maximální počet mincí dodržel. K tomuto půlení pak dochází každé roky.
HODL (Dlouhodobé držení) – Pochází z anglického Hold On for Dear Life (Držení do konce života). Jedná se o to, že kryptoměnu budete vlastnit a držet. Za žádných okolností ji nebudete prodávat. Tedy, minimálně do doby, než budete chtít ze světa kryptoměn odejít a peníze z kryptoměn vybrat.
ICO – Pochází z anglického Initial Coin Offering (Počáteční nabídka mincí). Jedná se o uvedení nové kryptoměny na trh způsobem, kdy jako start-up nabídnete mince kryptoměny za peníze, které jako start-up využijete pro vývoj. Pozor ale, spousta ICO projektů jsou podvody, proto především zde dochází k velkým regulacím.
Karel – Jedná se o profesionála na poli kryptoměn, který mj. spravuje také blog BTCtip.cz.
Ledger – Je hardwarová peněženka, kterou slouží pro uchování kryptoměny. Jedná se o nejbezpečnější způsob, jak kryptoměnu dlouhodobě uchovávat.
Long – Pojem long znamená, že věříte v růst ceny dané kryptoměny. Spekulujete tedy, že cena poroste.
Margin (Páka) – Investování za využití cizího kapitálu. Česky se při obchodování používá páka. Jedná se o typ půjčky, kdy můžete svůj zisk na burze násobit. Buďte ale obezřetní, násobíte také ztrátu.
Market cap (Tržní kapitalizace) – Jedná se o celkovou tržní kapitalizaci určité kryptoměny.
Miners (Těžaři) – Jedná se o těžaře, kteří těží jednotlivou kryptoměnu. Jako odměnu za svůj výpočetní výkon dostávají mince konkrétní kryptoměny.
Minig pool (Těžební farma) – Jedná se o skupinu těžařů, kteří se domluví a dají dohromady svůj výpočetní výkon. Díky tomu jsou schopni mince kryptoměny těžit rychleji. Vytěženou odměnu si pak mezi sebou rozdělí.
Mining rig (Těžební zařízení) – Jedná se o specializovaný hardware, který je primárně určený právě na těžbu kryptoměny. Má uzpůsobený veškerý hardware na těžbu konkrétních mincí, zpravidla bitcoinu.
Pair (Obchodní pár) – Označuje ty kryptoměny, u kterých můžete provádět směnu. Můžete například bitcoin vyměnit za litecoin a obráceně. Záleží na podmínkách dané směnárny.
Polo – Nejčastěji používaná zkratka pro burzu s kryptoměnami, Poloniex. Portfolio – Označení všech kryptoměn, které vlastníte.
POS – Zkratka z anglického Proof of Stake. Jedná se o další ze způsobů ověřování transakcí
v kryptosvětě. Vyděláváte prakticky na tom, že danou kryptoměnu vlastníte, ne na tom, že ji těžíte. Jednoduše, čím více jí máte, tím více vyděláváte.
POW – Zkratka z anglického Proof of Work. Jedná se o další ze způsobů ověřování transakcí v kryptosvětě. Toto ověřování probíhá na základě velmi složitých výpočtů. Těm se říká těžba a pomocí těžby (poskytnutí výpočetního výkonu) získáváte danou kryptoměnu.
Private key (privátní klíč) – Je to soubor znaků, pomocí kterých můžete odemknout svoji peněženku, stejně tak s ním potvrzujete platby. Nejlepší je jej uschovat offline.
Pump (Zvedání) – Jedná se o to, že nakoupíte velké množství kryptoměny. Tím logicky zvednete poptávku po ní. Čekáte, až ostatní začnou nakupovat, čímž se cena kryptoměny ještě zvýší. Pak kryptoměnu za mnohem vyšší cenu oproti nákupu prodáte.
Pump and dump (Zvedni a zbav se) – Způsoby ovlivnění ceny kryptoměny nákupem či prodejem většího množství mincí. Finančně je ale velmi nákladné.
Resistance (Rezistence) – Jedná se o jakýsi pomyslný strop, přes který již obchodníci a spekulanti s kryptoměnou nechtějí jít. V tuto chvíli trh stagnuje případně klesá. Pokud se ale přece jen povede trh prorazit, nastává další velký růst.
Roadmap – Roadmap ukazuje plán projektu. Zpravidla se skládá z jednotlivých kroků, které na sebe v rámci projektu navazovaly (navazují).
Satoshi – Jedná se o nejmenší hodnotu bitcoinu. Konkrétně je to 0,00000001 BTC. Do budoucna se ale spekuluje, že v případě rostoucí cenu bitcoinu by byl dělitelný ještě více, čímž by se hodnota satoshi posunula.
Scam – Jde doslova o podvod či podvodnou kryptoměnu. Snaží se nalákat investory na investici do kryptoměny, která ale stejně nikdy nevyjde.
Seed – Seed je zpravidla 12 za sebou jdoucích náhodných slov, které slouží pro případ, že byste potřebovali vaši kryptoměnovou peněženku obnovit. Seed se doporučuje opsat na papír a uschovat. Nikdy jej neskladovat v online prostoru.
Shitcoin – Záleží na úhlu pohledu. Zastánci bitcoinu takto nazývají všechny ostatní kryptoměny. Zastánci altcoinů zase jako shitcoin označují mladé kryptoměny s velmi nízkou tržní kapitalizací.
Short (Spekulace pádu) – Takto se říká spekulaci, kdy očekáváte pád ceny kryptoměny.
Signals (Signály) – Jedná se o určité zprávy, které by mohly předznamenat růst ceny kryptoměny.
Spread – Takto se nazývá rozdíl mezi cenou nákupu a cenou prodeje kryptoměny. Slovíčko spread se využívá na dalších trzích.
Smart contracts (Chytré kontrakty) – Zjednodušeně řečeno se jedná o programovatelný protokol. Tento smart contract se pak zapisuje také do blockchainu dané kryptoměny.
Stamp – Rozšířená zkratka pro kryptoměnovou burzu Bitstamp.
Stable coin (Stabilní kryptoměna) – Zde se jedná o kryptoměnu, která je v poměru 1:1 vázaná na některou fiat měnu, příkladem je Tether.
Stop loss – Je to obchodovací nástroj. Nastavíte si spodní hranici, pod kterou nesmí cena kryptoměny padnout. Pokud by se tak stalo, automaticky se prodá. Můžete se tak pojistit proti nenadálému pádu trhů a také tak minimalizujete své ztráty.
Speculation/investment – Spekulant v kryptoměnách působí stejně, jako v jiném obchodování. Nakoupí kryptoměnu a věří v její rychlé zhodnocení. Investor naopak kryptoměnu kupuje především pro dlouhodobější držení, na kryptoměnu prakticky pohlíží jako na uchovatele hodnoty s možností zhodnocení.
Supply and demand – Jedná se o princip nabídky a poptávky. Zjednodušeně se jedná o to, jak cena kryptoměny klesá nebo roste na základě nabídky a poptávky po jejím odkupu/prodeji.
Support – Tento výraz v rámci kryptoměn označuje stav, kdy je nákupní tlak větší než tlak prodejní. Kryptoměna je tedy „podporována“.
TA – Zkratka pro technickou analýzu. Jedná se o obchodní strategii, která využívá matematických vzorců a nějakých vzorů „chování trhu“. Ne vždy je ale dobré se podle technické analýzy bezhlavě řídit.
Transaction Fee (Poplatky za transakci) – Jedná se o poplatek za zpracování transakce. Její výše záleží na rychlosti zpracování. Tento poplatek pak dostávají zpravidla těžaři, kteří se na potvrzení transakce podílejí. Záleží na tom, jak je která síť nastavená.
Transaction ID – Jde o řetězec písmen a čísel, které označují konkrétní kryptoměnovou transakci. Toto ID je vždy unikátní.
Traiding (Obchodování) – Jde o každodenní obchodování, kdy se snažíte vytipovat, která kryptoměna právě poroste a na ní se pak snažíte vydělat. Znamená to ale hodiny prosezené u počítače a vyžaduje pevné nervy.
Trezor – Nejbezpečnější způsob, jak dlouhodobě uchovávat bitcoin a další kryptoměny. Jde o českou hardwarovou peněženku.
Token – Jde o kryptoměnu, která se využívá pro placení určitých služeb.
Vlnkování – Jedná se o denní směnu kryptoměny. Snažíte se vytipovat, kdy je cena nejvýše a kryptoměnu prodat. Jakmile zase cena o něco klesne, kryptoměnu koupíte atd…
Volume (objem) – Celkový objem obchodování určité kryptoměny, případně objem obchodování v rámci konkrétní burzy.
White paper – Jedná se o dokument, který by měl veřejnost seznámit s konkrétním plánem projektu kryptoměny. Právě podle white paperu se pak investoři rozhodují, zda koupí kryptoměnu jako ICO – tedy zda do ní předběžně investují.
Pokud vás kryptoměny zajímají a chcete se o nich dozvědět více, můžete si zakoupit můj ebook Svět krypta, kde naleznete všechny potřebné informace od A do Z, co to je kryptoměna, jak funguje, jak s ní obchodovat, … . Ebook Svět krypta
Nejnovější články:
- Koupit nebo nekoupit teď Bitcoin?
- Do čeho můžu investovat peníze? 2.díl / Investice do Bitcoinu aneb jak koupit Bitcoin
- Do čeho můžu investovat peníze? 1.díl – Investice do P2P půjček (Zonky, Bondora,Mintos, …)
- Co je to Bitcoin, jak Bitcoin nakoupit a jak Bitcoin uschovat
- Co to jsou investice a do čeho investovat