Článek na tohle téma jsem plánoval až o něco později, ale vzhledem k tomu, co se teď s Bitcoinem děje a že mi psala spousta lidí, že tam na základě mých videí či článků vložili své úspory, jsem se rozhodl, že bych s tím neměl otálet. Nesouhlasím totiž s tím, abyste do Bitcoinu vkládali veškeré své úspory, natož pak teď. Pojďme se tedy podívat na to, jestli má aktuálně smysl do Bitcoinu investovat, a případně kolik.

Když se podíváte na graf BTC za posledních 10 let, uvidíte, že stále roste.  Podle této logiky je tedy nákup na 35 000 dolarech výhra, protože přece poroste i dál. A pokud tomu věříte, neměly by vám vadit ani průběžné pády. Tady však přichází kámen úrazu. Nyní jste na to možná připraveni, ale jste si opravdu jistí, že to vaše psychika zvládne, když tato situace skutečně nastane? To platí dvojnásob, pokud jste do Bitcoinu vložili všechny své úspory nebo peníze, které potřebujete.

Pro ilustraci se pojďme vrátit do historie, konkrétně do roku 2017. Tehdy Bitcoin zažíval bublinu, mimo jiné mediální, když se často vyskytoval ve zprávách a mnoho lidí o něm mluvilo. Stál okolo 15 000 dolarů, přičemž ještě v létě šel nakoupit za 3000 dolarů. Lidé však slyšeli, že BTC roste, že je možné vydělat až stovky procent, a proto začali nakupovat ve velkém, a to od 15 až do 20 tisíc dolarů. Kdo tedy v této době nakoupil, tak dnes, po 3 letech, dosáhl zisku 100 %. Jinými slovy zhruba 33 % ročně, což je opravdu slušný zisk. Avšak nesmíme zapomínat na to, že tehdy Bitcoin spadnul zpátky na 3000 dolarů. Pro lidi, kteří provedli nákup mezi 15 a 20 tisíci, to tedy znamenalo ztrátu až 90 %. Je třeba si uvědomit, že sledovat, jak nám takto mizí naše tvrdě vydělané peníze, může být silný nápor na psychiku. Ovlivní to především tu část investorů, kteří neznají historii BTC nebo mu úplně nevěří. Z toho důvodu pak při poklesu začnou prodávat a přijdou o velkou část svých peněz. Bojí se totiž, aby nepřišli úplně o všechno.

Na druhou stranu, je spousta lidí, kteří nakupovali za 3000 a ani v době, kdy Bitcoin dosáhl 40 000, neprodávali. Jde totiž především o to, jaký máte plán. Je důležité stanovit si, co očekáváte a čeho chcete docílit. Když například nakoupíte za 40 tisíc a řeknete si, že bude prodávat, jakmile Bitcoin dosáhne hodnoty 100 tisíc dolarů, nevykolejí vás ani průběžné pády. Pokud tedy budete stále věřit, že jednou se na těch 100 tisíc vyšplhá. Jestliže však patříte mezi lidi, kteří se v investicích či Bitcoinu příliš nevyznají a chtějí jen velmi rychle zbohatnout, je velmi pravděpodobné, že při poklesu budete prodávat, protože budete mít strach z příliš velké ztráty.

Právě proto je těžké obecně radit, zda je teď vhodné Bitcoin nakupovat, či nikoliv. Jedno je však jasné: v žádném případě si na nákup BTC neberte půjčky ani do něj neinvestujte veškeré své úspory. Jednak je to v současnosti velmi riskantní, jednak je důležitá nějaká diverzifikace, abyste nepřišli o všechno. Začněte třeba s 20 % kapitálu. Pokud cena klesne, můžete přikoupit více, pokud naopak stoupne, vyděláte. Sice ne tolik, jako kdybyste investovali 100 %, na druhou stranu tolik neriskujete.

Jestliže patříte mezi ty, kteří chtějí do Bitcoinu investovat okamžitě, doporučuji postupné investování. Jedná se o tzv. DCA (Dollar-Cost Averaging) strategii, neboli průměrování dolarových nákladů. Tato strategie je vhodná pro lidi, kteří se nevyznají v investicích, ale chtějí do tohoto světa vstoupit. Jde o to, že si zvolíte aktivum, do kterého chcete investovat, částku, kterou si můžete dovolit a interval, který budete pravidelně dodržovat. Například tedy budete investovat 1000 Kč do Bitcoinu, a to každý měsíc. V takovém případě vás pak nezajímá aktuální cena, protože zkrátka investujete stále stejnou částku, ať je současný kurz jakýkoli. Pokud následující měsíc cena klesne, za stejnou částku pořídíte více než minulý měsíc, pokud naopak stoupne, vaše investice se zhodnocuje.

Pojďme si tuto situaci přiblížit na následujícím obrázku. V levém sloupci můžete vidět, jak by to vypadalo, kdybyste 15. 12. 2017 investovali 3800 dolarů. Vedlejší sloupec naopak zobrazuje postupné investování, tedy 100 dolarů měsíčně během 38 měsíců. V dolní části tabulky si pak můžete všimnout, že v prvním případě byste po 3 letech vydělali 116 %, zatímco v případě postupného investování by váš zisk činil 386 %, což je poměrně velký rozdíl.

V následujícím grafu pak můžete vidět modrou křivku, která označuje jednorázovou investici a zelenou, která ilustruje postupné pravidelné investování. V případě jednorázové investice byste se dostali na delší dobu do mínusu, což není z psychického hlediska ideální a mohlo by vás to donutit k prodeji. Při postupném investování naopak hodnota pomalu roste.

Tato investiční strategie je vhodná především pro začátečníky, kteří investicím (zatím) moc nerozumí. Není to totiž tak rizikové a neriskujete, že přijdete o všechno. To by mohlo být zvlášť v této době zničující. Tento postupný nákup tedy lze považovat za snižování rizika, protože v případě, že bude cena padat, neproděláte tolik, jako kdybyste investovali všechno najednou při vysoké ceně. Následný růst vás pak navíc dostane do zisku mnohem rychleji. Tohle je právě „kouzlo“ průměrování nákladů.

Samozřejmě lze namítat, že pokud by BTC v následujících měsících či letech pouze rostl, vyděláte mnohem více právě jednorázovým nákupem. To je sice pravda, nicméně co se stane, nikdo neví, a záleží už jen na vás, zda jste ochotni podstupovat tak velké riziko. Já osobně momentálně nenakupuji a čekám na pokles. Pokud nenastane, tak zkrátka nenakoupím. Je důležité dopředu si nastavit vlastní pravidla a pak se jich držet za všech okolností. Nenakupovat jen proto, že nakupují všichni ostatní. Mohlo by se vám to vymstít. Takto můžete přijít pouze o potenciální zisk, neriskujete však vysokou ztrátu.

Pokud vás kryptoměny zajímají a chcete se o nich dozvědět více, můžete si zakoupit můj ebook Svět krypta, kde naleznete všechny potřebné informace od A do Z, co to je kryptoměna, jak funguje, jak s ní obchodovat, … . Ebook Svět krypta

Nejnovější články:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.