Investice do komodit

Investice do komodit nejsou tak snadné, jak by se mohlo na první pohled zdát. Nestačí vám k tomu malý kapitál jako například u akcií a pokud ano, riskujete jej celý, a to docela zbytečně.

Future contracts

Jednou z možností, prostřednictvím které můžete investovat do komodit, jsou future kontrakty. Jedná se vlastně o smlouvu na budoucí prodej či koupi komodity. Kupříkladu pokud koupíte future kontrakt na ropu na červenec, znamená to, že si koupíte ropu, která bude vyrobena v červenci. Je to zároveň způsob, jak zajistit firmám odbyt. Nakupujete za předem stanovenou cenu, tedy bez ohledu na to, jak vysoká cena bude v době odběru. Nevýhodou může být, že se zavazujete podkladové aktivum fyzicky odebrat. Pokud tedy do doby uplatnění (v tomto případě do července) future kontrakt neprodáte, jste povinni danou komoditu převzít, ať už se jedná o barel ropy či o tuny pšenice.

Dalším nevýhodou je pak to, že pro koupi jednoho future kontraktu potřebujete zhruba 20 000 dolarů, což je opravdu velká částka. Týká se to sice především ropy či drahých kovů, nicméně přesto je tento způsob investice pro malé částky zkrátka nevýhodný.

Exchange Traded Commodities (ETC)

ETC tituly jsou zaměřeny na jednotlivé komodity nebo na komoditní indexy. Podstatnou věcí u ETC je to, že jsou obchodovány na páku. To znamená, že sice lze nakoupit i za poměrně malou částku, nicméně každý pohyb (ať už nahoru či dolů) je pak touto pákou násoben. Pojďme si vysvětlit rozdíl mezi klasickým obchodem a obchodem na páku: Pokud při klasickém obchodu nakoupíte za 500 Kč a hodnota klesne o 10 %, přijdete o 50 Kč. Jestliže však budete obchodovat s pákou například 1:10 a hodnota opět klesne o 10 %, tak v případě nákupu za 500 Kč přijdete o 500 Kč, tedy o všechno (50 Kč x páka 10). To samé samozřejmě platí i v případě, že hodnota naroste.

Na dlouhodobé investice jsou však ETC nevhodné, protože jsou riskantní a velmi rychle se mění, museli byste je tedy každý den hlídat. Můžete si sice natavit tzv. stop loss, tedy automatický prodej při poklesu na určitou hodnotu, nicméně pokud je tento výkyv krátkodobý, prodáte ETC titul se ztrátou, přestože pak jeho hodnota opět vzroste. Navíc přijít o své peníze můžete opravdu rychle, klidně během 5 minut můžete ztratit 10 000 Kč a více, což je opravdu velké riziko.

Kdybyste přeci jen chtěli zkusit obchodovat komodity přes ETC, doporučuji vám svého brokera XTB, u kterého obchoduji komodity i já osobně: http://janbrunato.cz/xtb

Komodity aneb jak obchodovat s komodity
Komodity aneb jak obchodovat s komodity

Exchange Traded Funds (ETF)

ETF, česky burzovně obchodovatelné fondy nebo též indexové akcie, jsou investiční nástroje skládající se z více podkladových aktiv, které tvoří jeden celek, z něhož je pak možné si koupit podíl. Pokladovým aktivem mohou být kromě komodit či akcií také měny nebo dluhopisy. Díky ETF tak můžete investovat do mnoha různých podkladových aktiv najednou, aniž byste museli vkládat vysokou částku či studovat každé podkladové aktivum zvlášť.

ETF mohou být různě zaměřená. Existují například ropná, která jsou tvořena akciemi ropných společností, těžařů, future kontrakty atd. Vy pouze vložíte peníze a investiční společnost pak obchoduje za vás. Nevýhodou je to, že pokud hodnota ropy rychle klesá, bude rychle klesat i hodnota vašeho ETF, avšak pokud hodnota ropy naopak rychle stoupá, hodnota ETF roste pomalu. Kromě toho se i v tomto případě bavíme o vyšších částkách, investice například 10 000,- Kč nemá většinou smysl.

Akcie

Poslední možností je investice do akcií. Dle mého názoru je to nejbezpečnější způsob, jak investovat do komodit. Nakupujete akcie těžařských firem, jedná se tedy o nepřímou investici do komodit.

Pokud chcete vyzkoušet nákup akcií nebo komodit, doporučuji mnou vyzkoušeného brokera XTB: http://janbrunato.cz/xtb

Hmotné komodity

Nemusíte však nakupovat pouze investiční nástroje spojené s komoditami, můžete si pořídit i komoditu samotnou. Ropa to asi nebude, ale pořídit si zlato či stříbro je docela běžné. Investovat můžete například do mincí či do slitků. Vzhledem ke spreadu (rozdílu mezi nákupní a prodejní cenou) se však ani v tomto případě nevyplatí investice v malých částkách. Naopak při nákupu většího množství dané komodity, respektive drahého kovu, může nastat problém s úschovou, s čímž jsou spojené další výdaje například za trezor.

Investice do zlata či stříbra je proto vhodná spíš jako uchovatel hodnoty v případě, kdy nevěříte penězům. Investice kvůli zisku se pak při menších částkách vyplatí pouze z dlouhodobého hlediska, tedy desítek let, protože se předpokládá, že zlato dlouhodobě poroste.

Chcete-li zainvestovat do reálných komodit, jako je zlato a stříbro, z pohodlí domova, můžete využít tento odkaz http://janbrunato.cz/nakup-zlata-stribra

Komodity aneb jak obchodovat s komodity
Komodity aneb jak obchodovat s komodity

Pokud vás zajímají kryptoměny a chcete se o nich dozvědět více, můžete si zakoupit můj ebook Svět krypta, kde naleznete všechny potřebné informace od A do Z, co to je kryptoměna, jak funguje, jak s ní obchodovat, … . Ebook Svět krypta

Nejnovější články:

⚠️DISCLAIMER⚠️
článek má výhradně výukový charakter. Nejedná se o investiční doporučení, investiční poradenství či finanční poradenství. V článku mohou zaznít myšlenky či tvrzení ohledně budoucnosti. Tyto nejsou předpovědmi a realita se může pravděpodobně lišit. Článek obsahuje mé subjektivní názory a myšlenky.

Jedna odpověď

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.