Tento článek je první ze série „Do čeho můžu investovat peníze?“ ve který jsem se rozhodl zainvestovat 50 000,-Kč v pětí rozdílných způsobech pokaždé po 10 000,- Kč. Díky tomu budeme moc v měsíčních reportech spolu sledovat jak každá investice funguje

P2P neboli peer-to-peer je nejčastěji překládáno jako klient-klient nebo jak můžete slyšet v reklamě na Zonky – „lidé půjčují lidem“. Tento způsob investice je dnes docela moderní a stává se čím dál častějším. Největší výhodou je především jednoduchost. Zvládne to v podstatě kdokoliv, navíc kompletně online. Stačí k tomu jen počítač, prostřednictvím kterého se zaregistrujete na některé z platforem, pošlete peníze a můžete začít investovat.

P2P půjčky jsou podle mě jedny z nejméně riskantních investic. Záleží však, jakou vyberete platformu, komu peníze půjčíte a tak dále. Pojďme se tedy na některé platformy podívat blíže.

Zonky

Nejznámější českou platformou je Zonky. Najdete zde české lidi, a protože je na tom česká ekonomika dle mého názoru dobře, věřím, že velká většina lidí bude schopna půjčky splácet. Existují i evropské či dokonce celosvětové platformy, ale tam už je třeba být opatrnější. Zvlášť v době krize, kdy hrozí, že lidé nebudou schopni splácet. Kvůli těmto lidem navíc mohou zkrachovat i samotné platformy. Pokud se takovýchto lidí na jedné platformě najde více, může se to sesypat jako domeček z karet. Právě proto doporučuji Zonky, které je hlášeno u ČNB, a jako ČR máme poměrně silnou ekonomiku, proto věřím, že Zonky bude fungovat i nadále a hlavně, že lidé budou stále schopni splácet.

Co se týče praktické stránky, pro registraci je mimo jiné nutné poslat doklady. Vyřizování registrace a aktivace účtu pak trvá zhruba 1-2 dny. Dalším krokem je poslání peněz, což opět zabere 1-2 dny. Poté už můžete začít investovat.

Na následujícím obrázku můžete vidět, jak to vypadá, když už máte zainvestováno. Investoval jsem cca měsíc a půl zpátky, a to 10krát po 1000 Kč, mám tedy 10 aktivních investic. Za tu dobu už jsem vydělala 88 Kč, což se může zdát málo, ale za tak krátkou dobu je to docela dost peněz. Je to však jen díky tomu, že jsem měl docela štěstí a 2 půjčky už byly splaceny předčasně.

Investice do P2P půjček (Zonky, Bondora,Mintos, …)
Investice do P2P půjček (Zonky, Bondora,Mintos, …)

Můžete si vybrat, za jakou úrokovou sazbu chcete peníze půjčit, nicméně samozřejmě platí, že čím vyšší úroková sazba, tím vyšší riziko. Naopak čím nižší sazba, tím větší šance, že půjčka bude splacena bez problémů. Takovou sazbu mohou dostat například klienti, kteří už si půjčují po několikáté a jsou ověřeni nebo třeba jsou i pojištění. Je to tedy větší jistota. Ideální je peníze rozdělit mezi různé úrokové míry, jak to můžete vidět u mě. Například jedna nízká, tři střední a jedna vysoká. Je to vhodný prostředek diverzifikace.

V současné době už na Zonky vypadá přehled investic jinak, nicméně je možnost přepnout na starou verzi, a uvidíte přesně to, co na obrázcích.

Na tomto obrázku můžete vidět tržiště. Půjčky můžete filtrovat jak podle výše úrokové sazby či délky splácení, tak například podle toho, zda jsou nebo nejsou pojištěné. Zároveň rovnou vidíte, na co si žadatel peníze půjčuje, případně nějaký další komentář.

Investice do P2P půjček (Zonky, Bondora,Mintos, ...)
Investice do P2P půjček (Zonky, Bondora,Mintos, …)

Po rozkliknutí dané půjčky se pak zobrazí ještě další detaily jak o samotné půjčce, tak o žadateli. Zde například lze vidět, že žadatel o půjčku je zaměstnancem v automobilovém průmyslu, je ověřen v registrech a má ověřený příjem. Zároveň doplnil i krátký komentář, který však není povinný.

Dále vidíte, kolik investorů už jej podpořilo a jakým podílem z celkové částky, jaký roční úrok bude platit a kolik z toho obdržíte vy po odečtení poplatku (= váš čistý zisk). Následuje délka splácení, a výše měsíční splátky, která je také poměrně důležitým ukazatelem, abyste mohli posoudit, zda je reálné danou výši platit každý měsíc. Nakonec vidíte, kolik času zbývá k tomu, aby se našel dostatečný počet investorů, kteří se na půjčku složí.

Investice do P2P půjček (Zonky, Bondora,Mintos, ...)
Investice do P2P půjček (Zonky, Bondora,Mintos, …)

Je taky vhodné si rozmyslet, zda chcete půjčovat jen na krátkou dobu nebo i dlouhodobě. Jak už jsem zmiňoval výše, lze podle toho půjčky i filtrovat a vybrat si, co bude vyhovovat konkrétně vám.

Další možností investice je tzv. sekundární trh. Na něm se nacházejí půjčky, do kterých už někdo investoval a chce se jich zbavit, prodává je tedy dál. Tohle se nejčastěji děje v případě, kdy investor potřebuje rychle peníze.

Investice do P2P půjček (Zonky, Bondora,Mintos, ...)
Investice do P2P půjček (Zonky, Bondora,Mintos, …)

Za mě je tedy Zonky rozhodně důvěryhodnou a ověřenou platformou a mohu vám ji doporučit. Znám mnoho lidí, kteří zde investují, a sám to mám vyzkoušené. Jedinou drobnou nevýhodou je to, že minimální investice je 200 Kč. To je však omezení hlavně v případě, že chcete investovat zpět pouze získané úroky. Jako počáteční investice je tato částka naopak velmi nízká.

Pomocí tohoto odkazu se můžete zaregistrovat: https://janbrunato.cz/zonky.cz

Bondora

Druhou platformou, kterou bych doporučil, je Bondora. Kromě toho, že znám několik lidí, kteří zde investují, znám také jednoho Itala, který se byl do této firmy přímo podívat, zná majitele, a myslí, že je to slušná firma, která bude fungovat. Kdybych chtěl rozšířit své investice do P2P půjček do světa, určitě bych si vybral právě Bondoru.

Bondora na rozdíl od Zonky funguje tak, že tam vložíte peníze a Bondora je sama investuje dál a dál do různých půjček. Je tam slíbený úrok 6,75 % ročně. Nabízí také vysokou likviditu, svou investici si můžete nechat vyplatit s minimálním úsilím a peníze dostanete už do 2 dnů. Na Bondoru jsou stejně jako na Zonky velmi dobré reference.

Investice do P2P půjček (Zonky, Bondora,Mintos, ...)
Investice do P2P půjček (Zonky, Bondora,Mintos, …)

Pomocí tohoto odkazu se můžete zaregistrovat a dostanete bonus 125,- : https://janbrunato.cz/bondora.com-125kc

Mintos

Mintos funguje stejně jako Zonky, vybíráte si tedy sami, do kterých půjček chcete investovat a s jakou úrokovou sazbou. Zúročení se pohybuje mezi 5 a 15 procenty. V současné době bych však byl s touto platformou opatrný, a to právě z důvodu krize.

Investice do P2P půjček (Zonky, Bondora,Mintos, ...)
Investice do P2P půjček (Zonky, Bondora,Mintos, …)

Pomocí tohoto odkazu se můžete zaregistrovat: https://janbrunato.cz/mintos.com

Mezi další platformy pak patří například Twino, na které jsou také většinou kladné recenze. S touto společností však vlastní zkušenost nemám. Existuje pak řada dalších, nicméně některé už v lednu či únoru zkrachovaly. Proto je třeba dávat si pozor a dobře si vybírat, kam své peníze vložíte.

V dalším článku se můžete těšit na další investici v hodnotě 10 000 Kč, která bude do Bitcoinu https://janbrunato.cz/do-ceho-muzu-investovat-penize?-2-dil—investice-do-bitcoinu-aneb-jak-koupit-bitcoin

Pokud vás kryptoměny zajímají a chcete se o nich dozvědět více, můžete si zakoupit můj ebook Svět krypta, kde naleznete všechny potřebné informace od A do Z, co to je kryptoměna, jak funguje, jak s ní obchodovat, … . Ebook Svět krypta

Nejnovější články:

Jedna odpověď

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.