Investice jsou v dnešní době poměrně často skloňovaným pojmem. Můžeme je rozdělit jednak na investice do sebe, jednak na investice do budoucnosti. Dle mého názoru je investice do sebe sama tou nejdůležitější. Pokud jste mladí, nemá smysl investovat do penze, která bude třeba za 50 let, protože ani nevíte, jestli se jí vůbec dožijete.

Co to jsou investice a do čeho investovat
Co to jsou investice a do čeho investovat

Investice do sebe

Investicí do sebe je myšleno především vzdělání. Ať už to jsou knížky, online či offline kurzy. Zajímavý je například kurz programování, díky kterému si můžete vytvořit vlastní webové stránky, ať už podnikáte v jakékoliv oblasti. Nebo dokonce můžete tvořit webovky pro ostatní, a tím si vydělat. Za investici do sebe se dá považovat i koupě lepší techniky či jakýchkoliv jiných pomůcek pro práci. Vaše práce se tak může stát jak kvalitnější, tak především rychlejší a efektivnější. Všechny tyto investice se vyplatí a jednou se vám vrátí.

Uveďme si jako příklad učitelé cizích jazyků. Často začínají u sebe doma, třeba v obýváku. Jejich první investicí může být vlastní kancelář, díky které budou vypadat profesionálně, a mohou tak získat více zakázek. V případě větší kanceláře mohou navíc pořádat skupinové hodiny. Dále by si mohli najít další učitele, kteří budou taktéž vyučovat z dané kanceláře, čímž se samozřejmě zvýší příjmy. Další možností je investice do vybavení. Například si pořídí kvalitní notebook s webkamerou, aby mohli vyučovat i online (ať už přes Skype či jakoukoliv jinou online platformu).

Investice do budoucnosti

Investicí do budoucnosti je myšleno vkládání peněz do určitého aktiva, které přináší výnos. To znamená, že za pár let (či až desítky let) budete mít více peněz, než kolik jste vložili. Někteří investují pro lepší život v penzi, další kvůli budoucnosti dětí, jiní třeba aby mohli odejít do důchodu dříve a nemuseli už pracovat. Možností takovýchto investice je nespočet, pojďme se tedy podívat na některé z nich.

Stavební a penzijní spoření

Tento způsob investice (nebo přesněji řečeno spoření) většinou nepřináší příliš velký výnos. Naopak výhodou je minimální riziko. Stačí přijít do banky, která vám vše zařídí, vy se nemusíte o nic starat. Další možností je využití služeb finančního poradce, který zařídí vše za vás. Pak už tam jen posíláte libovolnou částku ze své výplaty.

Rádi byste se dozvěděli více informací od zkušeného a osvědčeného poradce? Využijte náš kontakt info@ifinancniporadce.cz a napište, s čím byste potřebovali poradit.

Peer-to-peer půjčky

Peer-to-peer nebo P2P půjčky jsou novodobým trendem. Principem je půjčování peněz dalším lidem pomocí určité platformy. Ti půjčku měsíčně splácejí, a vy z této částky dostáváte určité procento. Obvyklé zúročení se pohybuje okolo 4-10 %. Své portfolio si spravujete sami a sami si také můžete zvolit, komu, kolik a na co peníze půjčíte.

Více o P2P půjčkách najdete v článku: Investice do P2P půjček (Zonky, Bondora,Mintos, …)

Akcie a komodity

V tomto případě můžete obchodovat jednak přes banky, jednak si můžete založit obchodní účet u brokera. Akcie i komodity jsou však poměrně rizikové. Nemůžete vložit peníze jen tak někam a měli byste si o tom nejdříve něco nastudovat, abyste věděli, do čeho jdete. Jinak totiž hrozí, že o spoustu peněz naopak přijdete.

Co to jsou investice a do čeho investovat

Více o komoditách najdete v článku: https://janbrunato.cz/komodity-aneb-jak-obchodovat-s-komodity/

Nemovitosti

Častými investicemi jsou také investice do nemovitostí. Jednou možností je investice do vlastního bydlení, tedy hypotéka na byt či dům, ve kterém bydlíme. Můžeme však investovat také do nemovitosti, v níž nežijeme. Tu potom lze pronajímat a z nájmů pak splácet hypotéku. Do nemovitostí kromě bytů a domů spadají také garáže, nebytové prostory či pozemky.

Rádi byste se dozvěděli více informací od zkušeného a osvědčeného poradce? Využijte náš kontakt info@ifinancniporadce.cz a napište, s čím byste potřebovali poradit.

Kryptoměny

Kryptoměny jsou stejně jako akcie spojeny s poměrně vysokým rizikem. I zde je proto na místě nejprve studium a zjišťování informací. Na druhou stranu se dá na kryptoměnách také slušně vydělat.

Pro vstup do světa kryptoměn doporučují nejkomplexnější ebook, kde najdete vše od A do Z: https://janbrunato.cz/eshop/svet-krypta-kryptomeny-nejen-pro-zacatecniky-od-a-do-z/

Sběratelské předměty

Mezi sběratelské předměty zle zařadit prakticky cokoliv. Mohou to být auta, známky, telefonní karty, Pokémon kartičky, knížky, hračky, či dokonce nerozbalené elektronika. Přestože si to lidé často neuvědomují, i tohle je investice, která se navíc může vrátit až několikanásobně. Například kdyby měl někdo v dnešní době doma nerozbalený iPhone 2 nebo 3, jehož původní cena byla kolem 800 dolarů, dnes by se dal prodat třeba za 10 000 dolarů.

Diverzifikace

Klíčovou věcí u investic je diverzifikace neboli rozložení rizika. Tedy neinvestovat jen do jedné věci, ale rozdělit peníze do různých druhů aktiv. Je to z toho důvodů, že když se třeba jedna investice nevydaří, pořád nás může „zachránit“ několik dalších, které mohou v tu dobu naopak růst. Mnohdy totiž platí, že jakmile určitá aktiva klesají, jiná naopak rostou.

Kolik peněz investovat

Kolik peněz je vhodné investovat je v tomto směru základní otázkou. V mládí je nejlepší investovat především do sebe. Ať už do vzdělání či do vlastního businessu. Osobně jsem až do svých 30 let investoval pouze do sebe, a to jak do vzdělání, tak do techniky či cestování. Nikdy jsem neměl nazbyt tolik peněz, abych mohl investovat do něčeho dlouhodobého. To bylo způsobeno hlavním tím, že jsem byl zaměstnancem jen krátce a věnoval jsem se hlavně podnikání. Tím spíš byla investice do sebe sama pro mě mnohem důležitější a potřebnější k tomu, abych mohl v budoucnu vydělávat více a žít lepší život.

Jestliže však po dokončení školy plánujete nechat se zaměstnat a nepodnikat, může to být trochu rozdílné. V tom případě je na místě spočítat si své výdaje, zbytek rozdělit například napůl a jednu polovinu investovat. Stejně to platí i u podnikání v případě, že už jste dosáhli nějakého vzdělání a máte svůj business rozvinutý. Spočítáte si výdaje na živobytí a ze zbytku peněz polovinu investujete a polovinu utratíte. Peníze určené na investice je vhodné ještě dále rozdělit, například opět na 2 poloviny. Jednu část vložit do dlouhodobých investic, druhou si naopak ponechat na vybudování takzvaného hotovostního polštáře. Ten by pak měl dohromady dávat alespoň 3 vaše měsíční platy pro případ, že by se cokoliv stalo. V dlouhodobém horizontu je pak vhodné vytvořit až roční hotovostní polštář, ať už pro jakoukoliv nečekanou událost či kvůli cestování nebo nějakému vlastnímu projektu, který by časově nedovoloval pracovat.

Jedná se především o to, že pokud všechny svoje výdělky vložíte do dlouhodobých investic a přijde nějaká nouze či krize, zůstanete bez peněz a může se dostat do velkých problémů, a to nejen finančních. Než však s jakýmikoliv investicemi začnete, je důležité si vše dostatečně nastudovat, abyste věděli, do čeho jdete a co všechno to obnáší.

Co to jsou investice a do čeho investovat

V dalších článcích se můžete těšit na praktickou ukázku toho, jak a do čeho investovat.

Vybral jsem 5 různých druhů investic, z nichž do každého vložím 10 000 Kč. Všechny tyto způsoby jsou online, takže vám články mohou posloužit jako jakýsi návod, jak na to. Společně si pak vyhodnotíme i konkrétní čísla, jak se jednotlivým investicím daří.

Pokud vás zajímají kryptoměny a chcete se o nich dozvědět více, můžete si zakoupit můj ebook Svět krypta, kde naleznete všechny potřebné informace od A do Z, co to je kryptoměna, jak funguje, jak s ní obchodovat, … . Ebook Svět krypta

Nejnovější články:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.