Co to jsou příjmy, ví asi každý z nás. Dělení na příjmy aktivní a pasivní už však každý ovládat nemusí. V tomto článku se zaměříme nejen na jejich rozdíl, ale především na to, jak funguje pasivní příjem a jak jej vybudovat.
Aktivní příjem
Aktivní příjem je příjem, při kterém v podstatě měníme vlastní čas za peníze. Výdělkem je tedy součin odpracovaných hodin a hodinové sazby. Protože však nemůžeme pracovat nonstop a navýšit hodinovou mzdu také nelze ze dne na den, je proces zvyšování aktivního příjmu poměrně náročný.
Oproti tomu pasivní příjem je příjem, při kterém nemusíme pracovat, a přesto vyděláváme. Ač to zní velmi jednoduše a možná až neuvěřitelně, lze toho dosáhnout. Rozhodně to však nefunguje tak, že bychom z ničeho nic dostávali peníze bez práce. A pokud vám tohle někdo bude tvrdit, dejte od toho raději ruce pryč, pravděpodobně se bude jednat o podvod. Pasivní příjem je totiž nutné vybudovat, což mnohdy nemusí být zrovna jednoduché.
Jak vybudovat pasivní příjem
Pro vybudování pasivního příjmu je samozřejmě nutné pracovat. A to dlouho, tvrdě, a dokonce často také zadarmo. Právě to může být kamenem úrazu, respektive faktem, který spoustu lidí odradí.
Podle amerických studií je pro finanční svobodu vhodné mít alespoň 7 různých pasivních příjmů. Příjmy z odlišných odvětví navíc zajistí takzvanou diverzifikaci, tedy rozložení rizika pro případ, že by se některé z odvětví dostalo do krize. Dosažení sedmi pasivních příjmů však vyžaduje spoustu práce a především času. Zpočátku stačí vytvořit jeden, a postupně k němu přidávat další.
Vhodnou strategií pro budování pasivního příjmu je samozřejmě mít zároveň příjem aktivní, alespoň zpočátku. Získané prostředky pak můžeme investovat právě do budování pasivních příjmů, které nás mohou v budoucnu živit.
Rozdíl mezi aktivním a pasivním příjmem
K lepšímu pochopení rozdílu mezi příjmem aktivním a pasivním může pomoci ilustrace na příkladech. Pokud vlastníme firmu, která například něco vyrábí, a máme v ní jak zaměstnance, tak vedoucí či ředitele, je to pro nás pasivní příjem. Peníze získáváme, aniž bychom něco dělali, jsme pouze majiteli. Jestliže jsme však v dané firmě třeba ředitelem, už nelze tak úplně hovořit o pasivním příjmu, protože vykonáváme určitou práci, byť může být jen občasná a nenáročná. Zkrátka obětujeme svůj čas, což znamená, že jde o příjem aktivní.
Podobně to funguje i u pronájmu nemovitostí. Pokud nemovitost pronajímáme sami, a musíme tedy shánět nájemníky a řešit případné problémy, jde o příjem aktivní. Když si však najmeme člověka, který tohle zařídí za nás, uděláme z toho příjem čistě pasivní, byť bude o něco nižší.
V případě akcií pak hovoříme o pasivním příjmu tehdy, když jednorázově nakoupíme třeba akcie s dividendami. Ty pak získáváme v pravidelných intervalech nezávisle na naší akci. Pokud se však věnujeme tradingu, tedy obchodování na burze, třeba i každý den, jedná se už o příjem aktivní. Naše zisky jsou totiž závislé především na kapitálových výnosech, tedy rozdílu mezi kupní a prodejní cenou dané akcie.
Druhy pasivních příjmů
Mezi jeden z nejznámějších a zároveň nejlepších pasivních příjmů patří knihy. Jednou knihu napíšete, ale zisky z ní můžete získávat klidně desítky let. Možná právě proto tuto formu využívají miliony lidí po celém světě. Jestliže nejste schopni napsat knihu, alternativou může být například nějaký „e-book“, který bývá většinou kratší, a obsahuje především různé rady či tipy, jak něco dělat lépe.
Další možností je vytvoření kurzu, především online formou. Důležitá je příprava, kterou samozřejmě děláte zdarma, ať už se jedná o vytvoření samotného kurzu či následný marketing. Na oplátku však můžete získat zmiňovaný dlouhodobý pasivní příjem. Pokud budete kurz nadále vylepšovat či rozšiřovat, můžeme to nazývat napůl aktivním, napůl pasivním příjmem.
Mezi pasivní příjmy lze zařadit také sociální sítě či jiné internetové servery. Nejvýznamnějším z nich je asi Youtube, kam natočíte video a generujete zisky ať už z reklam na základě počtu zhlédnutí, tak z různých odkazů umístěných pod samotným videem. To samé platí také o blogových článcích, které vydělávají z reklam na základě své popularity mezi čtenáři. Existuje však řada dalších možností, jak si vytvořit pasivní příjem nejen díky internetu.
V dalších článcích se můžete těšit na konkrétní tipy, jak si vybudovat vlastní pasivní příjem a na postupy, které aplikuji i já sám.
Pokud vás kryptoměny zajímají a chcete se o nich dozvědět více, můžete si zakoupit můj ebook Svět krypta, kde naleznete všechny potřebné informace od A do Z, co to je kryptoměna, jak funguje, jak s ní obchodovat, … . Ebook Svět krypta
Nejnovější články:
- Koupit nebo nekoupit teď Bitcoin?
- Do čeho můžu investovat peníze? 2.díl / Investice do Bitcoinu aneb jak koupit Bitcoin
- Do čeho můžu investovat peníze? 1.díl – Investice do P2P půjček (Zonky, Bondora,Mintos, …)
- Co je to Bitcoin, jak Bitcoin nakoupit a jak Bitcoin uschovat
- Co to jsou investice a do čeho investovat