Tipy na levné cestování po Evropě

Tipy na levné cestování po Evropě

Na cestování nemám peníze, kdybych měl víc peněz na cestování, škoda že cestování je moc drahé… Nejen takové výmluvy slyším často okolo sebe.

Takové výmluvy byly pravdivé možná před dvaceti lety, ne v dnešní době, kdy se dá cestovat skoro zadarmo.

Rozhodl jsem se, že pro vás sepíšu pár řádků o způsobech, jak levně cestovat po Evropě.

Nejdůležitější, co potřebujeme k cestování, je nějaký dopravní prostředek, jestli teda nechcete projít celou Evropu pěšky.

Máme na výběr mezi vlaky, autobusy nebo letadly.
Ano, je možné využit i vlastní auto k cestování, tam je cena úplně jasná a neměnná (až na pohyblivou cenu pohonných hmot). Každý ale nemá vlastní auto, nebo jen nechce řídit na delších trasách, z toho důvodu bych auto raději vynechal.
Nebo je možné cestovat stopem, což je zadarmo, ale i takové cestování není dle mého vhodné úplně pro každého.

Dalším dopravním prostředkem je vlak. Vlaky jsou na cestování asi nejpohodlnější (člověk má více místa, může se v klidu procházet,…) bohužel taková cesta bývá většinou delší a dražší. K tomu v ČR nebývají skoro žádné akce na vlakové jízdenky, tím je využití v levném cestování minimální.

Auto, autostop a vlak jsme rychle prolítli, tak se teď podíváme na autobusy.

Autobusy nejsou úplně nejoblíbenější prostředek na cestování, není v nich moc místa a na delší vzdálenosti jsou cesty dlouhé. Přesto je to v dnešní době jeden z nejlepších prostředků pro levné cestování. Díky velké konkurenci jsou autobusy v dnešní době víc na úrovni, pohodlnější, je na nich mnoho akcí a velká výhoda je, že autobusová nádraží jsou vždy přímo ve městě.

     Začněme nejznámější dopravcem u nás, a to Regio Jet (bývalý Student Agency). Jejich občasná akce, ve které prodávají jízdenky po Evropě za krásných 249,-Kč nebo 299,-Kč.
To znamená, že za neuvěřitelných 498,-Kč nebo 598,- Kč, můžete navštívit z Prahy města jako Paříž, Basilej, Hamburk, Bonn, Rotterdam, St. Gallen, Amsterdam, Helsingborg, Stuttgart, Janov, Brusel, a další města.

     Druhého dopravce, kterého můžete využít je Eurolines.
Eurolines občas přichází s nabídkou 1+1 zdarma, přičemž cena zpáteční jízdenky pro jednu osobu (když pojedete ve dvou), může začínat od 300,- Kč.
Zde máte pár příkladů: Praha – Drážďany za 300 Kč, Praha – Bratislava za 440 Kč, Praha – Berlín za 450 Kč, Praha – Vídeň za 490, Praha – Řezno za 490 Kč, Praha – Budapešť za 500 Kč, atd…

     To není samozřejmě všechno, kdybyste se chtěli podívat třeba do Polska, tak máte možnost využít polského dopravce PolskiBus.
PolskiBus několikrát do roka nabízí své první jízdenky za neuvěřitelných 6,- Kč (1Zl) to znamená, že se můžete jet podívat z Prahy do Krakova nebo do Varšavy jen za 12,- Kč.
Ano, opravdu se můžete jet podívat do hlavního města Polska za cenu jedné Tatranky.

     Posledního dopravce, kterého vám představím je Flixbus.
Sám jezdí do mnoha destinací po Evropě za velice nízké ceny, k tomu také občas přichází s velmi zajímavými akcemi, například jízdenky z Prahy po Evropě za 300,- Kč. V některých státech dokonce bojuje s konkurencí akcemi typu jízdenky jen za 1 Eur (27,-Kč).

Poslední dopravní prostředek, na který se podíváme, jsou letadla.
Z České Republiky létá nespočet aerolinek, ale podíval bych se jen na nízkonákladové.
Mezi nejlevnější a nejzajímavější patří Wizzair, Ryanair, Vueling a Volotea (patří sem samozřejmě i Easyjet, SmartWings, Transavia a Norwegiam, které mají nízké ceny, ale nevynikají žádnými velkými akcemi).

     Jako první zmíním Wizzair.
Wizzair je podle mě na lety z Prahy asi nejzajímavější. Létá do mnoho destinací za vynikající ceny (nejlevnějších cen dosáhnete, když jste členem discount clubu, který stojí cca 800,-Kč ročně).
Přesto mají několikrát do roka slevu 20% na všechny letenky i pro nečleny klubu a díky tomu se můžete dostat na velmi zajímavé ceny, například zpáteční letenky z Prahy do Milána (Bergamo) za 454 Kč, do Bari za 525 Kč, do Benátek za 534 Kč, do Říma za 694 Kč, do Londýna za 774 Kč, do Neapole za 934 Kč a do Tel-Avivu za úžasných 1.254 Kč.

 

     Další velmi zajímavá aerolinka je Ryanair.
Ryanair létá z Prahy do Bruselu, Londýna, Milána, Říma, Liverpoolu, Trapani a Dublinu a od října 2017 bude také létat do Bologni, Eindhovenu, Krakowa, Budapešti, Edinburghu, Madridu, Malagi a Barceloni.
Nejnižší ceny se pohybují od 259,- do 1029,- Kč za jednosměrné letenky.
Tato aerolinka je ještě zajímavější pro ty, kterým nevadí odlet z Německa, a to přímo z Berlína (kam lze dojet autem nebo autobusem) Ryanair totiž přichází občas s akcí typu 2 Eura za jednosměrnou letenku na některých trasách, jako třeba Berlín – Londýn, Berlín – Brusel, Berlín – Bukurešť a další (takže máte možnost si koupit zpáteční letenku za skvělých 110,- Kč).
Navíc je mnoho destinací, kde nezaplatíte za jednosměrnou letenku více než 10 Eur (270,- Kč), jako třeba do Polska, Rumunska, Bulharska, Itálie, Srbska, Litvy, Anglie, Francie a mnoho dalších.

     Do posledních aerolinek, o kterých vám napíšu, patří Vueling a Volotea.
Obě nejsou už tak zajímavé jako Wizzair a Ryanair, přesto letos měly pár zajímavých nabídek.
Vueling občas prodává letenky v akci za 9,99 Eur nebo 19,99 Eur. Naposledy byla v akci možnost nakoupit zpáteční letenky Praha- Paříž za neuvěřitelných 20 Eur (540,- Kč).
Volotea několikrát do roka nabízí v akci letenky do Francie a Italie za 5 Eur (u Volotei je bohužel velkou nevýhodou, že zlevněné letenky jsou vždy jen jedním směrem). Občas lze seskládat levně přílet a odlet z rozdílných francouzských měst (a je pak potřeba sehnat levnou dopravu mezi městy).

Další nedílnou součástí všech cest je ubytování.
Tady je také na výběr z mnoha možností a já vám představím tři nejrozšířenější možnosti, jak vyřešit ubytování.

 

     První a nejlevnější možnost (teda jediná možnost zdarma) je CouchSurfing.
CouchSurfing je služba, kde vám lidi nabízí přespaní u sebe doma (na zemi, na gauči, v posteli, prostě dle možnosti). Je to určitě obrovská možnost, jak poznat nové lidi a přespávat po celém světě zadarmo. Samozřejmě nic není úplně zadarmo, na rozdíl od normálního ubytování, lidé, kteří vás ubytují zdarma, budou chtít aspoň trošku vašeho času (poznat vás, povídat si s vámi, provést vás po městě, atd…)
Osobně si myslím, že to je velká možnost, jak poznat cizí kulturu, nebo vidět a zažít věci, které jako turista nezvládnete. To vše se ale hodí spíš pří delší cestě, když někam pojedete jen třeba na víkend, tak se vám asi nebude chtít trávit polovinu času s cizím člověkem, bude pro vás tedy lepší jedna z dalších dvou možností.

     Druhá možnost je ubytování přes Airbnb.
Jedná se o ubytování v normálních bytech, domech, atd… Lidé přes Airbnb pronajímají volné pokoje u sebe v bytě nebo vlastní celé byty a domy. Ceny se tu většinou pohybují podobně jako nejlevnější ceny na Bookingu (občas jsou o něco nižší). Výhodou této služby je různorodost nabídek. Můžete zde najít nabídky typu spaní na zámku, v domě na stromě, ve věži, v mlýně, v kostele a mnoho dalších zajímavých místech.

    Poslední možnost, kterou vám představím, je Booking. Prozatím je Booking moje oblíbená služba. Na tomto serveru můžete najít nejlevnější hostely, pensiony, apartmány a hotely po celém světě.
Osobně používám Booking na všechny moje cesty, a jsem nad míru spokojen. Jedná se o rychlý, jednoduchý, přehledný a hlavně levný způsob, jak najít ubytovaní.

Ve zkratce jsem vám sepsal některé možnosti, které máte na cestování po Evropě.

Dodal bych vám ještě jeden důležitý aspekt, na který bych vás chtěl upozornit, a to je cena spojů z letišť. Jedná se často o částku, s kterou člověk moc nepočítá, a v některých místech může i překročit cenu letenek. Já před dvěma lety letěl z Prahy do Londýna za 850,- Kč a autobus do centra a zpět mě stál 750,- Kč. V listopadu jsem letěl zas, tentokrát z Berlína, a letenka stála 4,-Eura, ale vlak cca 600,- Kč. Londýn není jediné místo, kde doprava z letiště je vážně drahá, a proto je při levno-cestování důležité dát si na to pozor, a vše si zjistit dopředu.

Jak vidíte, cestovaní si může dovolit úplně každý.
.
Stačí spojit akci PolskihoBusu a Couchsurfing a za 12,-Kč můžete strávit víkend ve Varšavě.
.
Nebo můžete spojit akci Eurolinesu a Booking a trávit víkend v krásné Budapešti za 748,- Kč.
.
Další přiklad může být kombinace Wizzairu a bookingu, víkend v Římě vás bude stát 1409,- Kč (včetně dopravy z letiště).
.
Takových možností můžete na kombinovat do nekonečna a v rozmezí od 12,- Kč do 3000,-Kč můžete navštívit většinu měst v Evropě.
.
Stále si myslíte, že možnost cestovat nemá každý z nás?

JBrunato

JBrunato

Ital, který se snaží psát český blog. Low cost cestovatel, dobrodruh, začínající fotograf, sportovec, milovník nových technologií. Poslední dobou se zajímám hlavně o cestování, sociální sítě (hlavně instagram), stavbu a správu webu a o kryptoměny.