Z Portugalska do Vietnamu, nejdelší cesta vlakem na světě

Z Portugalska do Vietnamu, nejdelší cesta vlakem na světě

V první dekádě nového století se stalo letadlo nejpohlednějším a nejpoužívanějším dopravním prostředkem na světě. Hlavně proto, že díky příchodu internetu ceny letenek dost klesly. V minulosti bylo létání něco exkluzivního, ale v dnešní době už může létat každý a stačí mu k tomu jen pár desítek korun.

Přesto si vlak stále drží své staré kouzlo, které přímo nabádá miliony lidí k tomu, aby ho stále upřednostňovali před jinými dopravními prostředky.

 

Letadlo, i přes jeho komfort, nám neumožní vstoupit postupně do navštíveného místa, nýbrž nás do nového místa hned a najednou katapultuje.

Nejdelší cesta vlakem na světě

Ve vlaku je naopak dostatek času si užít plynoucí čas i délku cesty a na každé zastávce přijít do styku s řadou jiných kultur.
A právě z toho důvodu se vlak v posledních letech vrací mezi oblíbené dopravní prostředky cestovatelů, hlavně těch, kteří si přejí cestovat pomalu.

Pro takové cestovatele je jednou z nejneuvěřitelnějších cest vlakem ta, která spojuje Portugalsko s Vietnamem. Moc lidí neví, že z Porta je možné dojet do Ho Či Minova Města jen při využití vlaku.

Portugalsko – Vietnam, cesta vlakem:

Tato úžasná cesta začíná první jednoduchou částí, která vede z Portugalska do Polska.

Začíná se v Portu, odkud se dostaneme do Coimbry. Z Coimbry se přes Salamancu dostaneme do Španělska, abychom pak přes Hendaye vyjeli do Francie. Ve Francii si přesedneme do TGV směr Paříž (cesta trvá 6 hodin).

První část míří stále na sever, proto se z Francie přesouváme do Bruselu a Liege v Belgii (bez přestupu), projedeme se přes Amsterdam a zastavujeme v německém Kolíně nad Rýnem.

Tam si přesedneme na vlak do Varšavy, který projíždí přes Dortmund, Hannover a Berlín. Dále pokračujeme do Polska přes Rzepin a Poznaň. Celá cesta do Varšavy z Porta trvá okolo 44 hodin.

Z Polska jsou dvě možnosti, jak se dostat do Ruska: jedna je přes Bělorusko a druhá je přes Baltské státy. Druha verze, která je delší, nás dostane do Moskvy po 26 hodinách cesty.

Legendární Transsibiřská magistrála

Z ruského hlavního města si můžete vybrat mezi legendární Transsibiřskou magistrálou (což je nejdelší železniční trať na světě, hlavní dopravní tepna Ruska, probíhající v délce 9 288 km z Moskvy do Vladivostoku. Byla postavena za vlády ruského cara Alexandra III. za dobu 26 let), po které dojedete až do Pekingu, nebo Transmongolskou magistrálou, která projíždí právě Mongolskem, a také až do Pekingu.

Nejdelší cesta je ta druhá: projíždí přes Perm, Jekatěrinburg, Omsk, Novosibirsk a Ulan-Ude, odkud se vyjede do Mongolska a projede se celý stát střední Asie až na hranici s Čínou. Touto cestou se přesuneme z Moskvy do Pekingu; je to dlouhá a úžasná část cesty, která vás dostane až k poslední etapě cesty.

V Pekingu nasedneme do předposledního vlaku, který projíždí přes Zhengzhou a dojíždí do Hanoje.

Posledním vlakem, který nás čeká, je ten, jenž spojuje hlavní město Vietnamu s Ho Či Minovým Městem, kde tato úžasná cesta končí. Takhle můžete dorazit na jihovýchod Asie ze Západní Evropy.

Nejedná se o dobrodružství pro všechny – celá cesta vyžaduje hodně přizpůsobivosti a nemalé finanční zásoby. Ale i přesto se jedná o nezapomenutelnou cestu, která je dlouhá 17 000 km a bude obnášet minimálně 33 dnů on the road.

 

JBrunato

JBrunato

Ital, který se snaží psát český blog. Low cost cestovatel, dobrodruh, začínající fotograf, sportovec, milovník nových technologií. Poslední dobou se zajímám hlavně o cestování, sociální sítě (hlavně instagram), stavbu a správu webu a o kryptoměny.