15. zmeškaný let, aneb na co si dát pozor při koupi levných letenek

15. zmeškaný let, aneb na co si dát pozor při koupi levných letenek

15. zmeškaný let, aneb na co si dát pozor při koupi levných letenek

Dnes mám nové jubileum, rekord, nebo jak bych to nazval.
Prostě dnes jsem zmeškal 15. let v mém životě. Až na dva lety (o kterých se můžete dočíst v článku KANÁRY NEPOVEDENÝ POKUS, ANEB ZAČÁTEČNICKÁ CHYBA) to byly samé levné letenky, buď chyby, nebo super akce.

Tak mě napadlo o tom napsat pár řádků.

Všechno to vždy začíná u nějaké MEGA akce.
Prostě letenky, které jsou ULTRA levné, ale člověk nesmí zaváhat ani minutu, protože většinou se musí koupit hned, a to znamená maximálně do několika minut. Proto si člověk často nemůže pořádně vše promyslet.

Koupil jsem jich již několik, ale mezi ty, které jsem nepoužil, patří třeba zpáteční letenka Budapešť-Dubaj za necelé 3000,- Kč, Dubaj-Filipíny za cca 1500,-Kč nebo Praha-Paříž za 10 EUR, atd…
Všechny tyto levné letenky mi propadly bohužel z pracovních a osobních důvodů.

Ono není čemu se divit, když jsem letenky kupoval skoro s ročním předstihem, nemohl jsem vědět, co bude.

Samozřejmě je to obrovská škoda, i když se jednalo jen o fakt velmi levné akční letenky, tak kdybych je sečetl dohromady, zaplatil bych si za to asi pěknou týdenní dovolenou:-D

Přesto toho osobně nelituji, mnoho takových akcí jsem již využil a plno dalších ještě využiju. Třeba nedávno jsem kupoval zpáteční letenky z Berlína do Londýna za 4 Eura

A tady bych se chtěl trošku rozepsat.

Jestli patříte, jako já, mezi milovníky Low coast cestování, tak určitě sledujete nějaké weby s levnými letenkami. Určitě jste již narazili na nějaký chybový tarif, nebo prostě jen na skvělou akci.

Takové letenky jsou velmi levné a vypadají často jako luxusní nabídka, ale bohužel i takové Mega nabídky mají své nevýhody a to hned několik.

Pokusím se sepsat pár nevýhod, na které byste si měli dát pozor:

– takové letenky nejdou většinou refundovat

– letenky nejdou prodat dál (nelze měnit jméno, nebo výměna jména vyjde dráž než nová letenka)

– většinou si nemůžete vybrat termín

– často si musíte koupit letenky s velkým předstihem

To jsou asi hlavní aspekty, na které byste si měli dat pozor při koupi extrémně levných Letenek.

Další neméně důležité aspekty, na které bych vás chtěl upozornit, jsou:

– cena spoje z letiště (já letěl do Londýna z Prahy za 850,- Kč a autobus do centra a zpět mě stál 750,- Kč, tentokrát letenka stála 4,-EURa, ale vlak cca 600,- Kč. Londýn není jediné místo, kde doprava z letiště je vážně drahá a proto je důležité, při levno-cestování si na to dát pozor)

– cena ubytovaní (k čemu je levná letenka, když potom nejlevnější pokoj v dané destinaci stojí 2000,- Kč/noc a víc?)

– víza a povolení (další důležitá věc, kterou byste si měli zjistit před koupi levné letenky, protože vízum by vám mohl prodražit Trip i o několik tisíc)

– místní svátky (třeba jako Sabat v Izraeli, kde se v pátek a v sobotu nenajíte, nenakoupíte a nejezdí místní autobusy)

Abych to nějak ukončil, tak i extra levné letenky nemusí znamenat zaručeně levný trip.

Když si ale dáte pozor na body, které jsem tu pro vás rozepsal, tak si možná ušetříte šok z nečekaných výdajů a předraženého výletu.

Rada nakonec?!

Máte nějaké destinace, které byste chtěli navštívit a čekáte na chybu nebo akci letenek, abyste se tam podívali?
Tak si předem zjistěte ceny ubytovaní, třeba přes Booking, cenu místní dopravy, místní svátky a vstupní povinnosti. Aspoň budete mít představu o tom, co všechno vás čeká, kolik vás to bude stát a hned, jak se objeví nějaká levná letenka, budete schopni si ji koupit.

JBrunato

JBrunato

Ital, který se snaží psát český blog. Low cost cestovatel, dobrodruh, začínající fotograf, sportovec, milovník nových technologií. Poslední dobou se zajímám hlavně o cestování, sociální sítě (hlavně instagram), stavbu a správu webu a o kryptoměny.